“ANİMAFİLM Gəncədə” festivalının qalibləri elan olunub
Yeddinci ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı çərçivəsində “ANİMAFİLM Gəncədə” festivalı keçirilib. Festival Azərbaycan Animasiya Assosiasiyasının təşkilatçılığı və Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə təşkil olunub.
Assosiasiyadan AZƏRTAC-a bildirilib ki, iki gün ərzində festivala 500-dən çox tamaşaçı qoşulub və onlar 15 filmi izləyərək səsvermədə iştirak ediblər.
Gəncə Dövlət Kukla Teatrında baş tutan festivalda “Narqız” (rejissor Məsud Pənahi, Azərbaycan), “Pomidor” (rejissor Petre Tomadze, Gürcüstan) və “Vəhşi heyvan” (rejissor Tianyun Lyu, Çin) filmləri qalib olub.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Animasiya Assosiasiyası milli animasiya kino sənətinin inkişafına dəstək vermək məqsədilə 2018-ci ildən etibarən Bakıda ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalını keçirir.
Regionlarda animasiya kinosu və sənayesinin inkişafının təşviqi məqsədilə keçirilən regional animasiya festivalları artıq ənənəyə çevrilib. 2021-ci ildə “ANİMAFİLM Şəkidə”, 2023-cü ildə “ANİMAFİLM Naxçıvanda”, 2024-cü ildə isə “ANİMAFİLM Lənkəranda” festivalları keçirilib.
2024-cü ildə ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı Britaniya Kino və Televiziya Sənətləri Akademiyası tərəfindən “BAFTA Festivallar Siyahısı”na daxil edilib.