“RİA Novosti” agentliyinin yaydığı məlumata görə, short-listə: Dmitri Bıkov - “Ostromov və ya sehrbazın şagirdi”, Mixail Elizarov - “Cizgi filmləri”, Pavla Pepperşteyn - “Praqa gecəsi”, Andrey Rubanov - “Psixodel”, Fiqlya-Miqlya - “Sən bu filmləri necə sevirsən” və Sergey Şarqunov - “Şəkillərsiz kitab” kitabları düşüb.
- Sənubər İsgəndərli təltif olunub
- HD yayımın dayandırılması ilə bağlı məsələyə aydınlıq gətirildi
- Azanın sədaları altında küçələri təmizləyən qadın: "Bizə heç olmasa, bir salam verin"
Kitablar arasında ən iddialı imza Dmitri Bıkovdur. O, on bir jüri üzvünün səs çoxluğunu qazanıb.
Mükafatın Təşkilat Komitəsinin sədri Vadim Levental finalda əvvəlki səslərin hesablanmayacağını deyib. Qalibi isə İvan Alekseyev, Oleq Kaşin, Aleksey Yefimoviçdən ibarət kiçik münsiflər heyəti seçəcək. Kiçik jüriyə Kseniya Sobçak başçılıq edəcək.
“Milli Bestseller”-in yubileyi bu ilə təsadüf etdiyindən təşkilatçılar daha bir müsabiqə təşkil ediblər. Yeni müsabiqə “Super Milli Bestseller” adlanır və qalib əvvəlki illərin qalibləri arasından seçiləcək. Müsabiqəyə həmçinin Pelevinin “DPP”, Prileninin “Günah”, Proxanovun “Cənab Hersoq” əsərləri də qatılacaq. “Super MB”-nin qalibini 100 min dollar mükafat gözləyir.
Münsiflər heyətinin xüsusi qonağı isə Arkadi Dvorkoviç olacaq.
Qaliblər isə 29 May tarixində açıqlanacaq.
Qeyd edək ki, ilk qalibi Leonid Yuzefoviç olan bu ədəbi mükafat 2001-ci ildən verilməyə başlayıb. 10 min dollar dəyərindəki mükafat Sankt-Peterburq şəhərində sahibinə çatır. Qalib növbəti il kiçik münsiflər heyətinə qatılma şansını əldə edir.