Dirijor, Xalq artisti, Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının üzvü Ramiz Məlikaslanov Qarabağ Simfonik Orkestrinin yaradılması təşəbbüsünü irəli sürüb.
Kulis.az xəbər verir ki, R.Məlikaslanov çoxdan belə bir arzusu olduğunu düşündüyünü bildirib:
Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının sədri Rüstəm İbrahimbəyov Ramiz Məlikaslanovun Qarabağ Simfonik Orkestri yaratmaq təşəbbüsünü bəyənib və hamını onu dəstəkləməyə çağırıb: “Azərbaycanın ən nəcib nəsillərdən birinin nümayəndəsi olan Ramiz Məlikaslanovun müsahibəsini böyük məmnuniyyətlə oxudum. Türkiyədə və ondan kənarda tanınmış simfonik orkestrin yaradıcısı və rəhbəri, mənim dostum, görkəmli dirijor, ən məhşur musiqiçilərin vətəni olan Qarabağda, Azərbaycan simfonik musiqisinin ən yüksək nailiyyətlərinə layiq orkestrin yaradılması təşəbbüsü göstərib.
Ümidvaram ki, Ramizin təşəbbüsü dəstəklənəcəkdir. Bilirəm ki, mədəniyyətimizin rəhbərləri, həm keçmiş, həm də hazırda olanlar yuxarıdan göstəriş almadan hərəkət etmirlər. Bəlkə də, dəfələrlə olduğu kimi, Ramiz Məlikaslanovun təklifi barədə məlumat “qərarların qəbul edildiyi səviyyə”yə çatacaq və ordan qazandığımız qələbənin təsdiqi kimi Qarabağ Simfonik Orkestrinin yaradılmasına göstəriş veriləcək.
Mədəniyyət xadimlərini, xüsusilə musiqiçiləri, Ramiz Məlikaslanovun təşəbbüsünə qoşulmağa çağırıram!