Opera və Balet Teatrında "Qıpçaq rəqsləri" - Premyera
Oktyabrın 9-da Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrında görkəmli rus bəstəkarı Aleksandr Borodinin "Qıpçaq rəqsləri" baletinin premyerası keçiriləcək.
Teatrın mətbuat xidmətindən APA-ya verilən məlumata görə, "Qıpçaq rəqsləri" ilə yanaşı həmin axşam N.Rimski-Korsakovun "Şəhrizad" baleti də nümayiş olunacaq.
Opera və Balet Teatrının quruluşunda "Qıpçaq rəqsləri" baleti rəngarəng dekorasiyaları və zəngin kostyumları ilə diqqəti cəlb edir. Tamaşanın quruluşçu baletmeysteri Əməkdar artist, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Samir Səmədovdur. Musiqi rəhbəri və dirijoru Xalq artisti, professor Yalçın Adıgözəlov, quruluşçu rəssam Azərbaycanın Xalq rəssamı, Dövlət mükafatı laureatı Rafiz İsmayılovdur.
Tamaşada əsas partiyaları Əməkdar artist Nigar İbrahimova, Xalq artisti Gülağası Mirzəyev, truppanın gənc solistləri Fatimə Xələfova, Zəhra Tanrıverdiyeva və Seymur Qədiyev ifa edəcəklər.
Qeyd edək ki, A.P.Borodin "Knyaz İqor" operasının bir hissəsi olan "Qıpçaq rəqsləri"ni 1875-ci ilin yayında Moskvada qələmə alıb. Bütünlükdə bəstəkar bu opera üzərində 18 il işləyib, lakin tam olaraq yazıb başa çatdırmayıb. Borodinin ölümündən sonra onun musiqi materialları əsasında A.Qlazunov operanı tamamlayıb, N.Rimski-Korsakov isə klavirin böyük bir hissəsini orkestr üçün işləyib. Operanın premyerası 23 oktyabr 1890-cı ildə Sankt-Peterburqun Mariinski teatrında baş tutub. Xoreoqraf L.İvanovun quruluş verdiyi "Qıpçaq rəqsləri" tamaşaçılarda dərin təəssürat oyadıb. Sonradan "Qıpçaq rəqsləri" müstəqil balet tamaşası kimi bir çox teatrlarda səhnəyə qoyulub.