Əminəm, həmin məqamda bir çox insan ekran qarşısında məhz öz doğmalarının şəkillərini görə bilmək üçün oturub, saatlarla gözləyib.
Bu da bir təsəllidir axı...
Candan can gedir, ana baladan ayrılır, bala atadan...
Geriyə iki cüt əsgər ayaqqabısı, əsgər çantası, əsgər libası qalır.
Bir də xatirələr...
Qalan nə varsa, bütün istiliyi, hərarəti və məhəbbəti ilə soyuq məzarın altına köçür.
Dörd divar arasında qalan analar, qadınlar, kişilər göz yaşlarına, xatirələrə sığınırlar.
Şəhidin təsəllisi, ondan geriyə qalan dillərdə gəzən qəhrəmanlıqdır, addır.
Bir də uğrunda canından keçdiyi vətənin ona diqqəti...
Ötən gün ordumuzun hərbi qulluqçuları “Vətən uğrunda” medalı ilə təltif olundu. 2 min 756 nəfər ölümündən sonra bu medala layiq görüldü.
Tez-tez şəhid ailələrində olduğum üçün kiçicik bir diqqətin, qayğının bu ailələr üçün nə demək olduğunu çox gözəl bilirəm.
Ötən ilin yayında bir şəhid ailəsi ilə görüşə getmişdim. Evə çatanda bildim ki, şəhidimizin anası ağır xəstədir, ölüm ayağındadır. Ailə üzvləri ilə danışıb çıxmaq istəyirdim ki, ana səssiz baxışlarla məni çağırdı. O, danışa bilmirdi, nitqi tutulmuşdu. Əli ilə mənə xeyir-dua verir, şəhid balasını xatırladığımız üçün təşəkkür edirdi.
Birdən gözü ilə oğluna işarə edib, yastığının altını göstərdi. Oğlu ona yaxınlşadı. Ana oğlunun köməyi ilə ordan məxmər kisə çıxardı. İçərisindən 1993-cü ildə oğluna verilən medal vardı. Dodaqlarına yaxınlaşdırdı, sonra mənə uzatdı ki, şəklini çəkim.
Sonra medalı əlləri əsə-əsə məndən aldı, canlıymış kimi diqqətlə baxdı, bir neçə dəfə doya-doya öpdü. Səliqə ilə büküb başının altına qoydu. Toxtaq, təmkinli və sakitcə...
“Vətən uğrunda” medalı da İkinci Qarabağ müharibəsində şəhid olan soydaşlarımızın, sağ gələn qazilərimizin fəxr, qürur və təsəlli yeri olacaqdır.
Allah şəhidlərimizə rəhmət eləsin.