Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin 85 illiyi qeyd edilib - Fotolar
Dekabrın 19-da Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrında Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) yaranmasının 85 illiyinə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
APA-nın məlumatına görə, tədbirdə dövlət və hökumət qurumlarının nümayəndələri, AYB üzvləri, mədəniyyət və ictimaiyyət xadimləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə AYB-nin fəaliyyətinə həsr olunmuş sənədli film nümayiş olunub.
Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspora, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin AYB-nin 85 illiyi münasibəti ilə təbrik məktubunu oxuyub.
Sonra AYB sədri, Xalq yazıçısı Anar çıxış edərək Prezident İlham Əliyevə təşəkkürünü bildirib: "Cənab Prezident bizim fəaliyyətimizi yüksək dəyərləndirib, öz arzularını və tövsiyyələrini çatdırıb. Ötən il dekabr ayında mən hörmətli prezidentin qəbulunda oldum və bir neçə xahişimi çatdırdım. Bunların hamısı müsbət qarşılandı. Bu xahişlərdən biri yazıçı və şairlərin təktif edilməsi idi. Bu ilin may ayında üç şairə xalq şairi, üç yazıçıya xalq yazıçısı, üç yazıçıya əməkdar incəsənət xadimi adları verildi. Biz bilirsiniz ki, Qarabağ məsələsi başlananda qaçqınları Şüvəlnadakı Yaradıcılıq Evinə yerləşdirmişdik. O, Yaradıcılıq Evi Yazıçılar Birliyinin Ədəbiyyat Fondunun hesabına tikilmiş bina idi. Sonrakı illərdə qaçqınlar üçün şəhərcik salınsa da ora azad edilmədi. Mən bunu prezidentə dedim, o binanın təmirini dövlət öz üzərinə götürdü. Doqquz il əvvəl mən yazıçılar üçün ev tikilməsi barədə müraciət etsəm də müəyyən səbəblərdən həll edilməmişdi. Bunu da prezidentə dedim, bu da öz həllini tapdı. Nəhayət, Şabranda yaradıcı insanlar üçün şəhərcik salınması ilə bağlı məsələni prezidentə bildirdim. Bu da həllini tapdı. Mənim bildiyimə görə, artıq orda tikinti işləri görülür. Bunu ona görə deyirəm ki, biz bunları minnətdarlıq hissi ilə xatırlayırıq. Yazıçılara dövlətin qayğısı bu günümüzün reallığıdır. Keçmiş Sovet İttifaqında əksər Yazıçılar Birlikləri dağıldığı halda bizdə dağlmadısa, bu ancaq ona görə idi ki, ulu öndər Heydər Əliyev yazıçıları öz himayəsinə götürdü və Yazıçılar Birliyi yaşadı. Güman edirəm ki, 85 il yaşamışıqsa, şərəflə yaşamışıq. Tariximizdə qara səhifələr də, faciəvi illər də olub. Bütün bunlara baxmayaraq, Yazıçılar Birliyi Azərbaycan dilini, Azərbaycan ədəbiyyatını, Azərbaycan mənəviyyatını qoruyub, yazıçıların bu müqəddəs ocağı fəaliyyət göstərib, bundan sonra da fəaliyyət göstərəcək".
Sonra Xalq şairləri Sabir Rüstəmxanlı və Nəriman Həsənzadə şeir səsləndiriblər. Tədbir konsert proqramı ilə davam edib.
Qeyd edək ki, AYB 1934-cü il, iyunun 13-də yaradılıb.
Daşnakların qara siyahısındakı daxili işlər naziri - Onun qatili Torlokyan cəzadan necə yayındı?