Azərbaycanlı dirijor Çində
Musa Cəlil adına Tatarstan Dövlət Opera və Balet Teatrı 13 dekabrdan 1 yanvar 2025-ci il tarixinə qədər Çin Xalq Respublikasında davam edən genişmiqyaslı qastrol turnesində iştirak edir.
Kulis.az xəbər verir ki, 110 nəfərdən ibarət böyük heyətin tərkibində teatrın balet truppası, simfonik orkestri və texniki heyəti iştirak edir.
Tamaşaları idarə etmək üçün Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının baş dirijoru, Respublikanın Əməkdar artisti, beynəlxalq müsabiqələr laureatı Əyyub Quliyev dəvət edilib.
Kazan opera teatrının təqdimatında Çinin çoxmilyonlu əhalisinin yaşadığı iri şəhərləri - Şanxay, Nancinq, Quanqjou, Şenjen, Lyujou, Juxay, Beyxay, Quylin, Foşan, Yuylində 15 tamaşa təqdim olunacaq.
Qeyd edək ki, dünya balet sənətinin ən parlaq nümunələri - P. Çaykovskinin “Sonalar gölü” və “Şelkunçik” baletləri və müxtəlif instrumental nümunələri əhatə edən simfonik musiqi gecələri keçirələcək.