Avropa İttifaqı Azərbaycanda ilk virtual mədəniyyət festivalı keçirəcək
Avropa İttifaqı (Aİ) Azərbaycanda ilk virtual mədəniyyət festivalını reallaşdıracaq.
Bu barədə APA-ya Aİ-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin mətbuat xidmətindən bildirilib.
Avropa inteqrasiyası tarixinin bir parçası olan “Şuman Bəyannaməsi”nin 70 illik yubileyi münasibətilə Aİ-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyi bloka üzv dövlətlərin ölkəmizdəki səfirlikləri ilə birlikdə ilk dəfə rəqəmsal formatda 4-cü IMAGINE Avro Tolerantlıq Festivalını keçirəcək.
Nümayəndliyin mətbuat xidməti bildirib ki, koronavirus (COVID-19) səbəbindən bu il IMAGINE Avro Tolerantlıq Festivalı ənənəvi formatda keçirilməyəcək, lakin əvəzində müxtəlif mədəniyyət tədbirlərini Azərbaycan evlərinə gətirən virtual formatda Festival keçirmək qərara alınıb.
IMAGINE Avro Tolerantlıq Festivalı 2020-ci ilin bu buraxılışında əvvəlcədən Bakıda olmuş və ya 2020-ci ildə ziyərət etməyi planlaşdırmış dünyanın müxtəlif yerlərindən olan bir neçə musiqi qrupu, musiqiçilər və müğənnilər Bakı və Azərbaycana “Bakı üçün Bir Mahnı” adlı xüsusi musiqi proqramı təqdim edəcəklər. Bu musiqi proqramı “Avropa Günü” və ya “Şuman Günü” kimi tanınan 9 mayda canlı yayımlanacaq. Mayın 12-də Çili-Belçikalı olan tenor və soprano saksafon ifaçısı və bəstəkar Marselo Monkadanın canlı konserti, mayın 15-də isə dünyanın fərqli yerlərindən olan musiqiçilərin birlikdə ifa edəcəyi “Brasilidade” qrupunun konserti olacaq.
Festival çərçivəsində mayın 9-da keçiriləcək “İdeyalar Forumu”nda dünyanın müxtəlif yerlərindən olan fəallar, mütəfəkkirlər, ekspertlər “Covid-19 Avropanı və beynəlxalq əlaqələri necə formalaşdırır?” mövzusunda öz fikirlərini bölüşəcəklər.
Virtual sərgilər zamanı Fransa, Hollandiya və Rusiyadan olan tanınmış fotoqraflar peşəkar həyatlarında çəkdikləri ən vacib fotoları təqdim edəcək və bu fotoların arxa planını izah edəcəklər.
Festivalda həmçinin özünü təcrid və karantin dövründə avropalı rejissorlar tərəfindən çəkilən, karantinin yaradıcılığı məhdudlaşdıra bilmədiyini sübut edən unikal eksperimental filmlərin kiçik bir hissəsi nümayiş olunacaq.
Festivalda konsertlər, debatlar, master-klasslar, poeziya tədbirləri, incəsənət sərgiləri, film nümayişləri olacaq.