Pulitser mükafatının qalibləri bəlli oldu
Enteni Dorrun “Bizə görünməyən işıq” romanı Pulitser mükafatına layiq görülüb. Kulisin gazeta.ru saytına istinadən verdiyi məlumata görə Pulitser mükafatı hər il jurnalistka, ədəbiyyat, dram və non-fikşn sahəsindəki nailiyyətlərinə görə təqdim olunan əsərlərə verilir.
“Bizə görünməyən işıq” romanı İkinci Dünya Müharibəsi zamanı fransız qızla alman oğlanın cəhənnəmdə sağ qalmasından, bir-birinə can atmasından bəhs edir.
Dram sahəsində Stiven Andli Qircisin “Riversayd və Kreyzi arasında” pyesi qalib olub. Pyes istefa vermiş polis rəisinin öz evindən çıxarılmasından bəhs edən qara komediyadır.
Tarix sahəsində Elizabet A. Fenni “Dünyanın ürəyində görüşlər: mandan qəbiləsinin tarixi” kitabına görə mükafatlandırılıb. Kitab Dakota ştatında yaşayan mandan hindu qəbiləsi barədədir. “Bioqrafiya” kateqoriyasında mükafat isə “Papa və Mussolini: XI Pinin sirli tarixi və Avropada faşizmin oyanışı” işinə görə Devid Ketserə təqdim olunub. Yazıda hər iki şəxsiyyətin həyatı tədqiq olunub. Müəllif öz yazısında bu yaxınlarda açılan Vatikan arxivindəki sənədlərdən istifadə edib.
Şairlər arasında Qeorqi Padlo dörd poeziya toplusuna görə mükafatlandırılıb. Jürinin fikrincə, kitablarda “XXI əsr insanının təmiz və bütöv fikirləri, səsi “ eşidilir.
Jurnalistika üzrə mükafat isə “Cəmiyyət uğrunda xidmətlərinə görə” kateqoriyasında “The Post and Courierre” qəzetinə (Cənubi Karolina, Çarlston), “Ölüm bizi ayırana qədər” məqaləsinə görə verilib. Məqalə bu ştatda qadınların zorakılıqla öldürülməsindən bəhs edir.
Mükafatların təqdim olunması Kolumbiya Universitetində baş tutub. Cəmi 21 nominasiya üzrə qaliblər seçilib.