İran səfirliyi qarşısında şairlərlə bağlı aksiya keçirilib
İranda həbs olunmuş azərbaycanlı şairlərin azad edilməsi tələbilə bu ölkənin Bakıdakı səfirliyinin qarşısında aksiya keçirilib.
Aksiya Reportyorların Azadlıq və Təhlükəsizlik İnstitutunun təşəbbüsü ilə keçirilib. Aksiyada müxtəlif KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Təşkilatçılar Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinə müraciət etsələr də piketə icazə verilməyib.
Aksiya iştirakçıları səfirliyin 10 metrliyində polis tərəfindən saxlanılıb, lakin polis aksiyanın keçirilməsinə mane olmayıb.
Piketçilər aksiyanın qətnaməsini oxuyublar və onu səfirliyə təqdim ediblər.
“Biz İran hakimiyyətini söz azadlığına hörmətlə yanaşmağa və heç bir qanunu pozmayan, sərhəddin keçilməsi qaydalarının pozulması kimi uydurma ittihamla saxlanılan azərbaycanlı ədibləri azad etməyə çağırırıq”, - sənəddə vurğulanır.
Şairlər mayın 2-də Tehrandan Bakıya gələrkən Təbrizdə saxlanılıblar. Avqustun 7-də Təbrizdə onların məhkəməsi olacaq.
Rəsmi Bakı İran XİN-ə beş nota göndərərək onların azad olunmasını tələb edib. Yalnız bir həftə öncə İran hakimiyyəti Azərbaycanın Təbrizdəki konsulluğunun işçisinin həbs olunanlara baş çəkməsinə icazə verib.