“SALAM” Beynəlxalq Uşaq və Gənclər Filmləri Festivalı başlayır
Əməkdar mədəniyyət işçisi Nəriman Məmmədovun təsis etdiyi “SALAM” Beynəlxalq Uşaq və Gənclər Filmləri Festivalı avqustun 26-da 2024-cü ildə Azərbaycan-Avropa Məktəbində keçiriləcək.
Kulis.az xəbər verir ki, avqustun 29-dək davam edəcək festivalda Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Rusiya, Pakistan, Ukrayna, İtaliya, Almaniya, İsveç, Polşa, Belçika və Böyük Britaniya kimi ölkələrdən 600-ə yaxın məktəbli iştirak edəcək.
Festival 2019-cu ildə “PASHA Holding”in baş sponsorluğu ilə “Narimanfilm” Kinostudiyasının Baş direktoru və festivalın baş icraçı direktoru Nəriman Məmmədov tərəfindən təsis edilib. 2-5 sentyabr 2019-cu il tarixlərində keçirilən ilk buraxılışında 300 gəncin iştirak etdiyi festival yarandığı gündən əhəmiyyətli dərəcədə böyüdü. O, nümayişlər, rejissor və aktyorların görüşü, film müzakirələri və yeniyetmələr tərəfindən hazırlanmış qısa videoların nümayişi ilə böyük uğur qazandı.
Azərbaycan Təhsil və Elm Nazirliyi və Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən dəstəklənən “SALAM” BUGFF həm yerli, həm də beynəlxalq aləmdə müsbət rəylər alaraq mədəni həyatda özünəməxsus yer tutmuşdur. Festival Azərbaycan gəncləri ilə müxtəlif ölkələrdən olan həmyaşıdları arasında dostluq əlaqələrinin formalaşmasına, Azərbaycan mədəniyyətinin təbliğinə və gənc nəslin qlobal mənəvi dəyərlərə uyğun tərbiyə olunmasına şərait yaradıb.
Festivalın builki buraxılışında iştirakçılarda xoş təəssüratın yaradılması və Azərbaycanın mədəniyyət səhəsində canlandırması gözlənilir. Festivalın proqramı və iştirak edən filmlərin siyahısı daha sonra elan ediləcək, yeniliklər festivalın internet səhifəsində və sosial mediada yerləşdiriləcək.
Festivalın əsas məqsədi yüksək keyfiyyətli peşəkar filmləri nümayiş etdirməklə gənclərdə bədii zövq və kino haqqında dərin anlayışın formalaşdırılmasıdır. Təşkilatçılar festivalın gənclər arasında mədəni mübadilə və sənəti qiymətləndirməyə davam edəcəyinə ümidlidirlər.
ABŞ-AZ Mədəniyyət Fondu (USAZCF), ABŞ qeyri-kommersiya təşkilatı “SALAM” Festivalının fəaliyyətlərində iştirak edəcək. USAZCF təşkilatı inanır ki, gənclər danışanda dünya dinləyir və filmin obyektivi vasitəsilə əlaqə yaxşı düşünülmüş bir yoldur.
USAZCF təşkilatı Amerika gənclərini gələcək “SALAM” festivalına gətirməyə kömək edəcək. SALAM” Festivalında iştirak Amerika və Azərbaycan gənclərini indiyədək heç vaxt araşdırmadıqları və yaşamadıqları bir yanaşma ilə birləşdirəcək.