Məstan Günərin “Seçilmiş əsərləri”i təqdim olundu
Aprelin 18-də Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin “Natəvan” klubunda şair Məstan Günərin Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi tərəfindən nəşr edilmiş “Seçilmiş əsərləri”nin ikicildliyinin təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Aşıqlar Birliyinin sədri, filologiya elmləri doktoru professor Məhərrəm Qasımlı milli poeziyamızın parlaq simalarından olan M.Günərin həyat və yaradıcılığından danışıb. O, unudulmaz şairin şeirlərinin pafosdan uzaq, qeyri-adiliklərlə, poetik axtarışlarla zəngin olduğunu, onun yaradıcılığına Azərbaycanın milli mənəvi dəyərlərinin hopduğunu vurğulayıb. M.Qasımlı bildirib ki, M.Günərin “Seçilmiş əsərləri”nin birinci cildi onun müxtəlif illərdə qələmə aldığı şeir və poemalardan, ikinci cildi isə ancaq qoşmalardan ibarətdir. Bu cilddə məhəbbət lirikası mühüm yer tutur. Müəllif şeirlərinə məhəbbətin ülviliyi ilə yanaşı, iztirablarını, könül ağrılarını da gətirir və bunları sevginin müqəddəsliyindən doğan bəşəri və təbii bəlalar kimi xarakterizə edir.
Qeyd olunub ki, M.Günərin əksər şeirlərində xalqın adət-ənənələri, mərifət dünyası, əxlaqi görüşləri öz əksini tapır. O, müasir şeirimizdə qoşma ustası kimi özünü sevdirə bilib. Onun qoşmaları XX əsr insanının, daha doğrusu, sevən aşiqin könül çırpıntılarını əks etdirir. Bu qoşmalarda Vaqif şeirinə məxsus nikbinlik sanki yenidən üzə çıxır. Gözəllikdən zövq almaq, sevdiyi gözəlin həm daxili, həm də zahiri portretini yaratmaq, məhəbbətin, sevginin ötəri hiss olmadığını sübut eləmək bu qoşmaların mahiyyətini təşkil edir.
Tədbirdə M.Günərin həm də tanınmış uşaq şairi olduğu, uşaq ədəbiyyatı sahəsində uğurlarına görə Azərbaycanın Dövlət mükafatına layiq görüldüyü diqqətə çatdırılıb.
M.Günərlə bağlı xatirələrini bölüşən Xalq Şairi Nəriman Həsənzadə onun şeirlərinin sazdan, haqdan və xalqın ruhundan gəldiyini deyib və təqdimatı keçirilən kitabın nəşrinə göstərdiyi köməyə görə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinə minnətdarlığını bildirib.
Milli Məclisin deputatı, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin rəhbəri, akademik Nizami Cəfərov M.Günərin ötən əsrin 70-ci illərinin şairləri arasında seçildiyini qeyd edib. Bildirib ki, M.Günərin əsasən xalq ruhunda şeirlər yazması onun poeziyasının dəyərini şərtləndirir. M.Günərin yaradıcılığındakı hər sözün etnoqrafik enerji daşıdığını deyən akademik onun ictimai-siyası məzmunlu şeirlər yazdığını da diqqətə çatdırıb.
Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin informasiya və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Vüqar Şixəmmədov M.Günərin “Seçilmiş əsərləri”nin ikicildliyinin nəşrini dövlətimizin ədəbiyyatımıza qayğı və diqqətinin bariz nümunəsi kimi dəyərləndirib. O, Azərbaycan ədəbi irsinə töhfə olan bu ikicildliyin kitabxanalara paylanılacağını söyləyib.
Digər çıxış edənlər də ikicildlikdə toplanmış şeir və poemaların bədii xüsusiyyətlərindən söz açıb, M.Günərlə bağlı ürək sözlərini bölüşüblər