Tanınmış şair İlham Qəhrəmanın Gürcüstanda yeni “Ulduzlu gecə” adlı şeirlər kitabı yayımlanıb. Gürcüstan Yazıçılar Birliyi Azərbaycan bölməsinin nəşrə hazırladığı kitab Tbilisidəki “Merani” nəşriyyatında çap olunub.
Kulis.az xəbər verir ki, azərbaycanlı şairin 100-dən artıq şeirinin bədii tərcüməsi yer alan kitabda eyni zamanda müəllif haqqında bioqrafik məlumat da verilib. Şeirləri gürcü dilinə Bağatur Arabuli (Gürcüstan Yazıçılar Birliyinin sədri) çevirib. 152 səhifəlik kitabda gürcü oxucular şairin sevgi, tale və ictimai məzmun daşıyan şeirləri ilə tanış ola biləcəklər.
İlham Qəhrəman yeni nəşr haqqında bunları deyib: “Ulduzlu gecə” xaricdə nəşr olunan 3-cü şeir kitabımdır. Bundan əvvəl 2 şeirlər kitabım qonşu İranda əski əlifbada ana dilimizdə işıq üzü görüb. Kitabı vərəqləyən gürcü oxucusu onun adında olduğu kimi şeirlərdə də həyatımızın fəlsəfəsiylə – qaranlıq və işığın həmişə bir-birini qovmasıyla assosiasiya olunduğunun şahidi olacaq.
“Ulduzlu gecə” şair dostum, Gürcüstan Yazıçılar Birliyi Azərbaycan bölməsinin rəhbəri Allahverdi Təkləlinin təşəbbüsüylə tərcümə və çap olunub. Burdan ona minnətdarlığımı bildirirəm.
“Ulduzlu gecə”nin redaktorları Allahverdi Təkləli, Qaraqaşoğlu, dizayneri isə Ömər Məmmədlidir.