Rəşad Məcidin “Dəlicəsinə” kitabının təqdimatı keçirilib
Azərbaycan Mətbuat Şurası (MŞ) İdarə Heyətinin üzvü, “525-ci qəzet”in baş redaktoru, şair-publisist Rəşad Məcidin yenicə çapdan çıxmış “Dəlicəsinə” kitabının təqdimatı keçirilib.
MŞ-nın mətbuat xidmətindən verilən xəbərə görə, mərasimdə şuranın İdarə Heyətinin üzvləri, R. Məcidin sənət dostları, kütləvi informasiya vasitələrinin rəhbərləri və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə MŞ sədri Əflatun Amaşov açaraq bildirib ki, R. Məcidin təbiəti üçün xarakterik olan geniş diapazon, incə duyum tərzi onun yaradıcılığının da aparıcı həlqəsini təşkil edir. Müəllif jurnalistikaya, publisistikaya və lirikaya eyni dərəcədə yaxın olmağı, mövcud istiqamətdəki proseslərin mərkəzində dayanmağı bacaran qələm sahibidir. Bu keyfiyyətin daşıyıcısı olmaq hər sənət adamına nəsib olmur. R. Məcidin yeni çapdan çıxmış kitabı da onun əhatəli yaradıcılıq dünyasının, yaşantılarının məhsulu kimi mühüm əhəmiyyət daşımaqdadır. Kitabın bölümlərinə nəzər salanda da bunu görmək mümkündür.
Təqdimat mərasimində R. Məcid bildirib ki, ətraf aləmdə baş verən hadisə və proseslər barədə düşünməyin, dolğun mühakimə yürütməyin, söhbətlərdən, mükalimələrdən həzz almağın vaxt imkanlarının məhdud olduğu indiki zamanda unudulmayan insanların mövcudluğu çox vacibdir. “Bu gün həmin insanların bir çoxu buradadır. Əslində kitab da Sizlər barədədir. Sizlər mənim həyatımın tərkib hissəsisiniz, ayrılmaz parçalarısınız”, - deyən R. Məcid toplantı iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.
“Dəlicəsinə” kitabının ön söz müəllifi Bakı Dövlət Universitetinin jurnalistika fakültəsinin professoru Cahangir Məmmədli R. Məcidi publisistikanı bədii ədəbiyyatla birləşdirməyi bacaran sənət adamı kimi xarakterizə edib. “Ədalət” qəzetinin baş redaktoru, yazıçı-publisist İradə Tuncay çıxışına R. Məcidlə ilk tanışlıq dövrünə ekskursla başlayıb.
“Olaylar” qəzetinin və eyni adlı informasiya agentliyinin rəhbəri Yunus Oğuz, “Kaspi” qəzetinin baş redaktoru Natiq Məmmədli, “İki sahil” qəzetinin baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə də tədbirdə çıxış ediblər.