Orxan Pamukun eyni adlı romanı olan “Məsumiyyət Muzeyi”ni, üç ayda 11 min adam ziyarət edib. İki min nəfər isə 1950-2000-ci illər İstanbul həyatını əks etdirən yüzlərlə əşyanın nümayiş olunduğu muzeyi “Məsumiyyət Muzeyi”nin səhifələri arasındakı giriş biletindən istifadə edərək gəzib.
1897-ci ildə İstanbul Çuxurcumada inşa olunmuş tarixi binada yerləşən Məsumiyyət Muzeyini, aprel ayından etibarən 2800 əcnəbi turist ziyarət edib. Muzeyi ziyarət edənlər arasında Avropalı və Amerikalılarla bərabər Peru, Argentina, Avstraliya, Cənubi Koreya, Honq-Konq, Albaniya, Gürcüstan, Səudiyyə Ərəbistanı, İordaniya və Rumuniyadan olan turistlər də yer alıb.
Muzeyi gəzənlər, Orxan Pamuk tərəfindən hazırlanmış kataloqda “Şey”lərin Məsumiyyəti” ilə, muzeydəki əşyaları, gündəlik həyatın əcaib və adi mənzərələrini də görmək imkanı qazanırlar. Məsumiyyət Muzeyi biletlərini muzeyin rəsmi internet saytı www.masumiyetmuzesi.org adresindən rezerv etdirməklə, MyBilet üzərindən ya da muzey guşəsindən ala bilərlər.