“MKM-də saxtakarlıq oldu”
Milli Kitab Mükafatının (MKM) onluğunda yer alan yazıçı Zahid Sarıtorpaq münsiflərin seçimdə saxtakarlığa yol verdiyini söyləyib. Kulis.Az-a danışan yazıçı MKM-in təsisçisi Nigar Köçərlinin hazırkı münsifləri buraxmasını təklif edib: “Münsiflər heyəti sırf peşəkarlardan ibarət olmalıdır. Nigar xanımın xoş məramı təqdirəlayiqdir. Ekspertlərin söz adamı olduğuna, sözü heç kimin ayağına vermədiyinə inanıram. Münsiflər də ölkədə tanınan nüfuzlu adamlardır. Buna şübhəm yoxdur. Amma münsiflərin hər birimizin əsərlərini oxumasına şübhə edirəm. 19 nəfərdən 5-i bizim əsərləri ya oxuyar, ya da oxumaz. Adlarını çəkmək istəmirəm, ortada bir-iki nəfər var ki, münsiflərə təsir edir. O adamlar da kimi istəyirlərsə onu da seçdirirlər. İndi də elə oldu".
Zakir Sadatlının qalib olmasına sevinən Z. Sarıtorpaq özünün, Qan Turalının, Azad Qaradərəlinin, Sayman Aruzun əsərlərinin ikinci və üçüncü yerə layiq olan əsərlərdən heç də zəif olmadığını qeyd edib.