Microsoft-un həmtəsisçisi Bill Qeyts bildirib ki, süni intellekt bir çox sahələrdə insanları əvəz edəcək.
Kulis.az Lent.az-a istinadən xəbər verir ki, Bill Qeytsin sözlərinə görə, bəzi peşələr isə çox mürəkkəbdir, Sİ onları tam əvəz edə bilməz.
“Elə şeylər olacaq ki, onları özümüzdə saxlayacağıq. Ancaq istehsal, logistika, kənd təsərrüfatı sahələrinə gəldikdə — zamanla bunlar həll olunmuş məsələlərə çevriləcək” — deyə Qeyts bildirib.
O, qeyd edib ki, ən azı üç peşə var ki, hələ də insanların ixtiyarında qalacaq.
1. Proqramçılar
Bəzi texnologiya liderlərinin əksinə, Qeyts hesab edir ki, Sİ proqramçıları tam əvəz edə bilməz. Çünki proqramçılar Sİ-nin necə işlədiyini anlamağa məcburdurlar və bu, onun düzgün işləyib-işləmədiyini yoxlamağa imkan verir.
“Bu elə bil deməkdir ki, əgər kompüterlər artıq yaxşı vurma əməliyyatı edə bilirsə, demək vurmağı öyrənmək lazım deyil,” — deyə Qeyts Axios-a müsahibəsində qeyd edib.
Onun fikrincə, proqramçılar Sİ-də səhvləri tapmaq, alqoritmləri təkmilləşdirmək və inkişaf etdirməkdə əsas fiqurlar olacaqlar.
2. Bioloqlar
Qeyts bildirib ki, Sİ-nin DNT analizləri aparmaq və diaqnoz qoymaq bacarıqlarına baxmayaraq, biologiya sahəsində tədqiqatlar və ümumilikdə elm hələ də insanların işi olaraq qalacaq.
3. Energetika mütəxəssisləri
Qeytsin fikrincə, Sİ enerji sahəsini tam avtomatlaşdıra bilməz, çünki bu sahə çox mürəkkəbdir.
O həmçinin qeyd edib ki, Sİ-nin sayəsində ekspert tibbi məsləhətlər, təhsil resursları və bir çox başqa xidmətlər daha ucuz və əlçatan olacaq.
Əgər xəbərin başqa hissələrini də tərcümə etməyimi istəyirsənsə, mən burdayam.