Bakıda “Qızıl medal” alan türk şairi: “Təltif olunacağımı bilmirdim” - Fotolar
Xəbər verdiyimiz kimi, oktyabrın 3-də Heydər Əliyev Mərkəzində “LiFFt-2019” IV Avrasiya ədəbi festivallar festivalının bağlanış mərasimi olub. Mərasimdə iştirak edən türkiyəli şair Tuğrul Tanyol “Qızıl medala” layiq görülüb. Kulis.az laureatla qısa söhbəti təqdim edir.
- Toğrul bəy, yüksək mükafat üçün sizi təbrik edirik!
- Təşəkkür edirəm.
- Bildiyim qədər, ədəbiyyat üzrə təhsil almamısınız.
- Bəli, mən sosiologiya üzrə professoram.
- Azərbaycan ədəbiyyatı ilə bağlı nə kimi fikirləriniz var?
- Mən Azərbaycan ədəbiyyatının modern dövrü ilə o qədər də yaxından tanış deyiləm. Anarı, Bəxtiyar Vahabzadəni və bir çox başqalarını tanıyıram, ancaq geniş danışmaq üçün təəssüf ki, bilgilərim yetərli deyil.
- İzləyə bilməmisniz, yoxsa marağınız olmayıb?
- Ədəbiyyat canlı prosesdir, hər dəfə yeni imzalar, yeni namizədlər yetişir. Ona görə yaxından izləmək lazımdır. Əlbəttə ki, marağım var. Bundan sonra yaxından izləmək barədə düşünürəm.
- Bu görüşün bizim ədəbiyyatla tanışlığınızda faydası olacaq yəqin?
- Mütləq. Əslində tam xəbərsiz də deyiləm. Tanıdığım və sevdiyim şairləriniz var. Bu görüş, Bakıya gəlişim təkcə ədəbiyyatınıza yox, ümumən mədəniyyətinizə marağımı artırdı.
- “Qızıl medal” alacağınızı gözləyirdiniz?
- Heç xəbərim yox idi.
- Bu mükafatı hansı işinizə görə aldınız?
- Bildiyim qədər, festivalda bir qızıl medal verilir. Növbəti festival da həmin qızıl medalı alan şairin ölkəsində keçirilir. Mən bütün bunları da bilmirdim. Sonra öyrəndim.
- Türk şeiri haqqında nə danışa bilərsiniz? Dünya ilə müqayisədə vəziyyətiniz necədir?
- Dünyadakı şeirlə bir müstəviyə çıxarılanda türk şeirinin iddiasını üstdə qoya bilmərik. Amma ənənəvi sənət olaraq Türkiyə çox keyfiyyətli şairlər yetişdirib.
- Türkiyə və Azərbaycanı müqayisə edərkən, bu ölkələrin ədəbiyyat ortamını necə görürsünüz?
- Belə müqayisə üçün yetərli biliyim yoxdur. Azərbaycanda çox az qala bildim. Bir-iki dostla tanış olmaq imkanım oldu. Daha çox qalıb, daha sıx əlaqələr qurmaq istəyərdim.
- Bakını necə gördünüz, İstanbula bənzərliyi varmı?
- Bakını indi görəcəyəm, inşallah. 24 saatdır burdayam, yalnız oteldə və festivalda olmuşam. Axşamacan gəzəcəm Bakını. Xüsusən, İçərişəhəri. Axşam uçmalıyam.
- Sizi bir daha təbrik edirik. İyi yolçuluqlar.
- Çox sağ olun!