Azərbaycan rəssamlarının “Respublika Satış Sərgisi” keçirilir
“Baku Crystall Hall” da Azərbaycan rəssamlarının “Respublika Satış Sərgisi” keçirilir.
Mədəniyyə Nazirliyindən APA-ya verilən məlumata görə, Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyası və Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının təşkilatçılığı ilə baş tutacaq sərgi cari il mart ayının 1-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın görkəmli mədəniyyət xadimlərinin bir qrupu ilə görüşündə SSRİ Xalq rəssamı Tahir Salahovun irəli sürdüyü ümumrespublika təsviri sənət sərgisinin keçirilməsi təklifi əsasında həyata keçirilir. Bu tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd özünəməxsus tarixə və ənənələrinə malik olan Azərbaycan incəsənətinin bugünkü səviyyəsini ən qiymətli sənət nümunələri əsasında sərgiləməkdən ibarətdir.
Sərgidə Azərbaycanın tanınmış rəssamları ilə yanaşı orta və gənc nəsil, həmçinin regionlarda yaşayan istedadlı rəssamlarının iştirakı və onların rəngkarlıq, qrafika, heykəltəraşlıq əsərlərinin nümayişi nəzərdə tutulur.
Ekspozisiyada XX əsrin 90-cı illərində Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyi şəraitində milli mədəniyyətin, o cümlədən təsviri sənətin inkişafında yer tutmuş sənətkarların yaradıcılığı ilə bərabər romantik əsərlər, Azərbaycan folkloru və miniatürlə bağlı dekorasiyalar, divar rəsmləri və illüstrasiyalar, portret silsilələri öz əksini tapacaqdır.
Sərginin açılışı iyunun 14-də saat 19:00-da “Baku Crystall Hall” Mətbuat Mərkəzində baş tutub.