Mikayıl Müşfiq üçün Xəzərə gül atılacaq
5 iyun - böyük Azəbaycan şairi, yeni Azərbayan şeirinin öncülü Mikayıl Müşfiqin doğum günüdür. Həmin gün Şairlər Günü tədbirinin təşkilatçıları Müşfiqin adını daşıyan mükafat verirlər, sonra isə şair və yazıçılar Müşfiqin rəmzi məzarına – Xəzər dənizinə gül səpirlər.
Bu il VI Şairlər Günü Vaqif Səmədoğlunun xatirəsinə həsr ediləcək. "aybKitab" layihəsi çərçivəsində nəşr edilmiş Vaqif Səmədoğlunun “Sandıq şeirləri”nin tədimatı həmin gün keçiriləcək.
Bu il “Şairlər günü”ndə də Gənc Şairlər Birliyinin, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin təşkilatçılığı, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin, Türkiyə səfirliyi Kültür və Tanıtma Müşavirliyinin, Türkiyə Elm və Ədəbi Əsər Sahibləri Birliyi və Dünya Gənc Türk Yazarlar Birliynin təşkilati dəstəyi ilə dünyanın müxtəlif ölkələrindən tanınmış şair və ədəbiyyatçılar, sənət adamları və musiqiçilər iştirak edəcəklər.
Ötən il V Şairlər Günü şair Nurəngiz Günün xatirəsinə həsr edilmişdi. aybKitab layihəsində şairin “Qalanlara” adlı şeirlər kitabının nəşri, “Nurəngiz Günə Bir Bənd Şeir” adlı müsabiqənin təşkili, müxtəlif ölkələrdən təşrif buyuran tanınmış ədiblərlə Nurəngiz Günün məzarını ziyarət həyata keçirilmişdi.
Altı il əvvəl Gənc Şairlər Birliyinin rəhbəri Xəyal Rzanın təklifi və təşkilatçılığı ilə əsası qoyulan bu tədbir ötən illərdə Türkiyə, Qırğızıstan, Özbəkistan, Gürcüstan, Ukrayna, İran və Rusiyadan dəvət olunan qonaqların iştiraki ilə keçirilib.