Mirzə Ələkbər Sabirin xatirəsi anılıb
Mayın 30-da Cəlil Məmmədquluzadənin ev-muzeyinin təşkilatçılığı ilə Bakıdakı Mirzə Ələkbər Sabirin xatirə günü keçirilib.
Görkəmli şairin adını daşıyan bağda keçirilən tədbirdə Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Mirzə Ələkbər Sabirin yaradıcılığından onun xatirəsinə göstərilən dövlət qayğısından, şairə xalq məhəbbətindən söhbət açılıb.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü, Əməkdar Müəllim Oqtay Rza 1961-ci ildən başlayaraq hər il şairin doğum günündə keçirilən Sabir poeziya günlərinin, anım mərasimlərinin əhəmiyyətindən, Sabirə ümumxalq məhəbbətindən və onun xatirəsinin daim xalqımız tərəfindən geniş qeyd olunmasından danışıblar.
Tədbirdə Cəlil Məmmədquluzadənin ev-muzeyinin böyük elmi işçisi Yeganə Məmmədova, elmi işçisi Fazilə Hümmətova, şairə-publisist Zərəngiz Qayalı, Əməkdar Müəllim Məlahət Babakişiyeva və digərləri görkəmli şairin öz əsərləri ilə Azərbaycan ədəbiyyatını yalnız məzmunca deyil, formaca da zənginləşdirdiyini bildiriblər. Onun zəngin bədii irsinin, o cümlədən “Molla Nəsrəddin” jurnalında nəşr etdirdiyi mənzumələrin nəinki Azərbaycanda, Yaxın və Orta Şərqdə ədəbi-ictimai fikrin, inqilabi-demokratik hərəkatın inkişafına qüvvətli təsir göstərdiyini söyləyiblər.
Sonda Bakıdakı 20 və 150 nömrəli orta məktəblərin şagirdlərinin və “Aytam” Uşaqların Mədəni Maariflənməsi İctimai Birliyinin üzvlərinin ifasında Sabirin şeirləri səsləndirilib. /azertag.az/