Dekabrın 20-də Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrında “Mələk” adlı səhnə əsərinin premyerası baş tutub.
Kulis.az xəbər verir ki, tamaşa 2020-ci ildə “Koronavirus” pandemiyasına qarşı mübarizə tədbirlərinə dəstək məqsədilə teatrın təşəbbüsü ilə Səbail Rayonu İcra hakimiyyəti, Azərbaycan UNESCO Klubları Assosiasiyası, ASAN Könüllülər Məktəbi, “ASAN radio”, “Azərbaycan” dərgisinin birgə təşkilatçılığı ilə «Biz birlikdə güclüyük» adlı birpərdəli pyes müsabiqəsində qalib gələn gənc yazıçı Pərviz Seyidlinin «Mələk» pyesi əsasında hazırlanıb. Tamaşanın rejissoru Ayla Osmanovadır.
Əsər pandemiyanın bəşəriyyəti sürüklədiyi bəladan, ailələri düçar etdiyi faciədən bəhs edir. Anasını itirmiş gənc, gözəl Lalə sarsıntıdan, tənhalıqdan, ən əsası isə onu anbaan izləyən günah hissindən tükənib. Gözlənilməz bəla bütün dünyanı və bu dünya içərisində hər kəsi sarsıdıb. Amma bütün hallarda sənət insanları çıxılmazlıqdan, qəliz labirintlərdən xilas etmək üçündür. Bütün sualların cavabı elə tamaşaçının gözü önündə tapılır.
Tamaşa boyu Səssiz Ünsiyyət - Jest Dilinin İnkişafına Dəstək təşkilatının jest dili təlimçisi və tərcüməçisi, həmçinin sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün 2 nömrəli xüsusi internat məktəbinin müəllimi Könül Quliyeva tamaşanı səhnədəcə jest dilinə tərcümə edib.
Baş rolların ifaçıları Ramil Məmmədov və Aygün Fətullayevadır. Tamaşanın quruluşçu rəssamı Sevinc Həsənovadır. Tamaşada səslənən mahnının musiqisi və mətni Tofiq Hacıyevə, oranjmanı isə Şamxal Novruzluya aiddir.
“Mələk” tamaşasının növbəti premyerası yanvar ayına nəzərdə tutulub.