“Mədəni Azərbaycan”  jurnalının xüsusi buraxılışı Füzuliyə həsr olundu
Türkiyədəki səfirliyimizin nəzdindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi əsasında İstanbulda yayımlanan “Mədəni Azərbaycan” (“Kültürel Azerbaycan”) jurnalının növbəti buraxılışı dahi Azərbaycan şairi, türk dünyası ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Məhəmməd Füzuliyə həsr olunub.
Kuis.az xəbər verir ki, bununla bağlı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi ilə jurnalın rəhbərliyi arasında ötən ilin əvvəlində razılıq əldə edilib.
“Mədəni Azərbaycan” jurnalında hər iki ölkənin Füzulişünas alimləri, o cümlədən akademik Rafael Hüseynov, professorlar Ataəmi Mirzəyev, Lalə Əlizadə, Mahirə Hüseynova, türkiyəli professorlar Cemal Kurnaz, Mustafa İse, İsmet Çetin və digərlərinin məqalələri dərc edilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 iliyi münasibətilə başlatdığı layihə əsasında ötən il Türkiyənin Qazi Universitetində elmi simpozium, bədii-musiqili kompozisiya təşkil olunub, türk dilində “Füzuli divanı” adlı kitab hazırlanaraq XXI Ankara Kitab Sərgisində geniş ictimaiyyətə təqdim edilib.