Həmyerlimiz Özbəkistanda ikinci yeri tutdu
14-18 oktyabr 2024-cü il tarixlərində Özbəkistanın Daşkənd şəhərində keçirilən X Beynəlxalq Müasir İncəsənət Biennalesində Azərbaycanlı iştirakçı Məhbarə Abbasovanın "Görünməyən aləmlər" kurator layihəsi ikinci yerə layiq görülüb.
Özbəkistan Rəssamlıq Akademiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilən Biennaledə ümumilikdə 42 ölkədən 60-dan çox rəssam və kurator iştirak edirdi. Biennale çərçivəsində münsiflər heyəti beş fərqli ölkədən dəvət edilmişdi. Biennalenin kuratoru sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Suxrob Kurbanov idi.
Biennalenin təntənəli bağlanış mərasimində qran-pri mükafatına fotoqraf Vladimir Qonçarenko (Özbəkistan), 1-ci yerin qalibi yaradıcı duet olan Mirvohid Mirsayidov və Ruşanə Alimova (Özbəkistan), 2-ci yerə Məhbarə Abbasovanın kurator layihəsi (Azərbaycan) və 3-cü yerə Ketrin Sara Yanqın video-art və instalyasiyası (Avstraliya) layiq görülüb, 10 nəfər iştirakçı isə həvəsləndirici diplomla təltif edilib. Qeyd edək ki, bütün iştirakçılara həmçinin sertifikatlar təqdim edilib.