Fransa və Azərbaycanın birgə kino layihələri müzakirə edilib
Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqında Fransanın region üzrə audiovizual attaşesi cənab Florent Siqnifredi ilə geniş tərkibdə görüş keçirilib.
Kulis.az xəbər verir ki, görüşdə Azərbaycan Fransız İnstitutunun direktoru cənab Şarl Dönie, mədəniyyət işləri üzrə attaşe Pier – Antuan Ferasən və Fransa səfirliyinin Missiya üzrə məsul şəxsi cənab Arzu Abdulxaliqov da iştirak ediblər.
Azərbaycan Kinematorafçılar İttifaqının katibi Əli İsa Cabbarov, beynəlxalq əlaqələr üzrə menecer Afaq Yusifli və kinoyazar.az saytının məsul redaktoru İlqar Quliyev Azərbaycan–Fransa kino əlaqələri barədə əhatəli müzakirələr aparılıb.
Fransada Azərbaycan kinosu günləri, Azərbaycanda Fransa kino günləri layihələri müzakirə edilib.
Azərbaycanlı kino tənqidçilərinin Avropa festivallarında təmsil edilməsi də görüşün əsas mövzularından olub.
Azərbaycan Fransız İnstitutunun direktoru cənab Şarl Dönie qəbula görə Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının katibliyinə minnətdarlığını bildirib, müzakirə edilən mövzuların onların fəaliyyət istiqamətinə aid olduqlarını vurğulayıb və fransız filmlərinin nümayişində xüsusilə maraqlı olduğunu qeyd edib.
Hər iki tərəf vacib platforma olaraq Animafilm Beynəlxalq Film Festivalı, DokuBaku Sənədli Film Festivalını dəstəklədiklərini bildiriblər.