“Bəzən bir ümid...”  adlı fərdi sərgi açıldı
Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının dəstəyi ilə Fidan Hacıyeva adına Vokal Musiqi Məktəbində rəssam Səkinə Bağırovanın “Bəzən bir ümid...” adlı fərdi sərgisi açılıb.
Kulis.az xəbər verir ki, müxtəlif növ və janrlarda işləyən rəssamın yaradıcılığında lirik simvolizm, lirik dekorativizm üslubları səciyyəvidir. Sərgidə rəssamın 60-a yaxın rəngkarlıq, qrafika, batika və miniatür əsərləri yer alıb.
Səkinə Bağırova sərgidə nümayiş olunan işləri şəxsi yaradıcılıq yolunun xronikası kimi səciyyələndirib. Hər bir rəsm, qrafika və miniatürün həyatının müxtəlif dönəmlərini əks etdirdiyini – bunun həm həyat təcrübəsinin, həm də sənət baxımından keçdiyi yolun aydın izi olduğunu deyib.
Sonra Xalq artisti Fidan Hacıyeva və Əməkdar artist Fərid Əliyevin, o cümlədən “Metzo” orkestrinin ifasında klassik musiqi proqramı təqdim olunub.
Qeyd edək ki, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru olan Səkinə Bağırova 2008-ci ildən Dünya Xalq Yaradıcılıq Təşkilatının (International Organization of Folk Art - IOV) və 2009-cu ildən Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının, 2023-cü ildən isə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvüdür.
Rəssamın mənzərə, məişət və natürmort janrlarında çəkdiyi əsərlər dünyanın bir sıra sərgi salonlarında nümayiş olunub və ABŞ, Fransa, Almaniya, Ukrayna, Rusiya, Özbəkistan, Filippin, Türkiyə və Azərbaycanda şəxsi kolleksiyalarda saxlanılmaqdadır.
Fərdi sərgi noyabrın 8-dək davam edəcək.