Noyabrın 22-də görkəmli Azərbaycan bəstəkarı, SSRİ Xalq artisti, Dövlət mükafatı laureatı Fikrət Əmirovun anadan olmasının 99-cu ildönümü tamam olur.
Kulis.az xəbər verir ki, bu münasibətlə tanınmış mədəniyyət xadimləri və Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının, Bakı Musiqi Akademiyasının əməkdaşları Fikrət Əmirovun Fəxri xiyabandakı məzarını ziyarət edib, önünə gül dəstələri düzüblər.
Mədəniyyət nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev bildirib ki, Fikrət Əmirov musiqisi dünya musiqisi üçün yeni mərhələ olub. Fikrət Əmirovun “Məni bəstəkar edən Azərbaycan tarıdır” sözlərini xatırlayan nazir müavini deyib: “Bu, Fikrət Əmirovun musiqisinin mayasıdır. Bəstəkarın bütün əsərlərində azərbaycançılıq hissi duyulur. Nazirlik olaraq istəyirik ki, azərbaycançılıq dəyərlərinə sahib çıxaq və bu dəyərləri yaşatdıraq. Bu halda belə bəstəkarlarımıza da sahib çıxmalıyıq. Elə etməliyik ki, F.Əmirov məktəbi davamlı olunsun. Biz nəinki muğama, həm də onun simfonik musiqi ilə sintezini yaradan Fikrət Əmirov məktəbinə sahibik”.
Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri, Xalq artisti, professor Firəngiz Əlizadə bildirib ki, Fikrət Əmirov, Üzeyir Hacıbəyli, Qara Qarayev üçlüyünün nümayəndəsidir. Fikrət Əmirovun simfonik əsərləri dünyanın dahi dirijorların repertuarında səsləndirilib. Bu gün də bəstəkarın simfonik muğamları dünya simfoniyasının ən gözəl nümunələri kimi daim ifaçıların diqqətini cəlb edir. Bu əsərlər Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada tanıdılmasında xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru, Xalq artisti Fərhad Bədəlbəyli qeyd edib ki, mədəniyyətə, təhsilə diqqət ayırmayan xalq irəli, inkişafa doğru addımlaya bilməz: “Çox istərdik, gələn il Fikrət Əmirovun 100 illiyi dünyanın bütün ölkələrində qeyd olunsun. Onun əsərləri bu gün də yaşayır, sevilə-sevilə dinlənilir. Bu mənada o, xoşbəxt insandır”.
Sonda Fikrət Əmirovun qızı Sevil Əmirova çıxış edərək tədbir iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.