Azərbaycanlı yazar Gürcüstan Yazıçılar Birliyinin üzvü seçildi
Azərbaycanlı şair-jurnalist, publisist Sona İsmayılova Gürcüstan Yazıçılar Birliyinin (GYB) üzvü seçilib.
Kulis.az xəbər verir ki, bununla əlaqədar iyunun 14-də Gürcüstan Yazıçılar Birliyində tədbir keçirilib.
GYB-nin həmsədri Bağatur Arabuli çıxışında S.İsmayılovanın yaradıcılığından söz açıb, onun əsərlərində vətənə, xalqa, torpağa, dostluğa bağlılıq, hörmət hisslərinin əks olduğunu qeyd edib. Arabuli bildirib ki, S.İsmayılovanın yaradıcılığında Gürcüstan dövlətinə və xalqına dost və qardaşlıq çalarları gürcü ictimaiyyəti tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. Gürcüstan Yazıçılar Birliyi S.İsmayılovanın əsərlərini təhlil edib, belə bir yaradıcı insanın öz sıralarında görmək istədiklərini bildiriblər.
Gürcüstan Yazıçılar Birliyi S.İsmayılovanın quruma üzv qəbul olunması barədə qərar qəbul edib.
"İnanıram ki, S.İsmayılovanın Gürcüstan Yazıçılar Birliyinə üzv qəbul edilməsi Azərbaycan-Gürcüstan ədəbi, mədəni əlaqələrinin inkişafında və daha da möhkəmlənməsində mühüm rol oynayacaq”, - deyə B.Arabuli vurğulayıb.
Sonra B.Arabuli Gürcüstan Yazıçılar Birliyinin üzvlük vəsiqəsini S.İsmayılovaya təqdim edib.
S.İsmayılova göstərilən etimada, diqqət və qayğıya görə təşəkkürünü bildirib.
Sonra GYB-nin həmsədri Maqvala Qonaşvili, tədbirdə iştirak etmək üçün Tbilisiyə gələn Özbəkistan parlamentinin deputatı Gülbahar Saidqəniyeva, Gürcüstanın Azərbaycanlı Aktiv Qadınlar Assosiasiyasının sədri Gültəkin Mustafayeva, əslən Cənubi Azərbaycandan olan yazıçı Nehir Akpolat və başqaları S.İsmayılovanın yaradıcılığından söz açıb, onu GYB-nə üzv olması münasibətilə təbrik ediblər.
Tədbir çərçivəsində S.İsmayılovanın "Şuşa mənim şah Anam" şeirlər kitabının və Nehir Akpolatın "Sirr" fantastik povestinin təqdimatı keçirilib.
Gürcüstan Yazıçılar Birliyinin və Gürcüstan Azərbaycanlı Aktiv Qadınlar Assosiasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə Azərbaycandan, Türkiyə və Özbəkistandan gələn qonaqlar, gürcü ictimaiyyətinin nümayəndələri iştirak ediblər./Azertac