Azərbaycanın Dövlət Bayrağı Gününə həsr olunmuş beynəlxalq musiqi festivalı keçirildi
Moskvada Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisindəki (XTNS) “Azərbaycan” pavilyonunda Azərbaycanın Dövlət Bayrağı Gününə həsr olunmuş Beynəlxalq klassik musiqi festivalı təşkil edilib.
Kulis.az xəbər verir ki, “Konsonans” festivalı “Qara Qarayevin qonaq otağı” Beynəlxalq musiqi layihəsi çərçivəsində keçirilib. Tədbir ənənəvi olaraq Qara Qarayev adına Moskva Uşaq Musiqi Məktəbi və XTNS-dəki “Azərbaycan” pavilyonunun təşkilatçılığı ilə baş tutub. Layihənin əsas məqsədi istedadlı gənc ifaçıların üzə çıxarılması və müxtəlif ölkələrin musiqi müəssisələri arasında yaradıcılıq əlaqələrinin qurulmasıdır.
Tədbirdə gənc ifaçılar - beynəlxalq və respublika müsabiqələri laureatları, o cümlədən Qara Qarayev adına məktəbin və Milli Konservatoriyanın nəzdində Respublika İncəsənət Gimnaziyasının məzunları və tələbələri İnci Abbasova və Abid Çəlbiyev iştirak ediblər.
Gənc musiqiçilərə İtaliyadan olan həmyaşıdları onlayn qoşulublar.
Qeyd edək ki, festival artıq üç ildir ki, uğurla həyata keçirilir. Qara Qarayev adına Moskva Uşaq Musiqi Məktəbi 2002-ci ildən görkəmli Azərbaycan bəstəkarının adını daşıyan ölkəmizdən kənarda yerləşən yeganə təhsil ocağıdır.