“Arxa cəbhənin insanları” ssenari müsabiqəsinin qalibləri elan edilib
Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının 2024-cü il yanvarın 31-də elan etdiyi “Arxa cəbhənin insanları” qısametrajlı bədii film ssenarisi müsabiqəsinin qalibləri müəyyən olunub Müsabiqə üçün məhz bu mövzunun seçilməsində əsas məqsəd Vətən müharibəsində arxa cəbhədə olan sadə insanın həyatında müharibənin əks-sədasını göstərmək, qazanılan qələbədə onların oynadığı rolun böyüklüyünü tarixə həkk etməkdir.
Kulis.az xəbər verir ki, qəbul müddəti 1 may tarixində bitmiş müsabiqəyə 50 ssenari qəbul olunub. Finalçıların adları iyunun 30-da elan edilib. Kinorejissor Vaqif Azəryar, ssenarist, pedaqoq, münsiflər heyətinin sədri Nadir Bədəlov, rejissor, prodüser Əli İsa Cabbarov, ssenarist, təlimçi Pərviz Məmmədov, kinoşünas Sevda Sultanovadan ibarət münsif heyətinin qərarı ilə birinci və ikinci yer üçün qalib ssenari təltif edilməyib, dörd ssenari üçüncü yerin qalibi elan edilib. Qalib ssenariləri əlifba sırası ardıcıllığı ilə təqdim edirik: