Maliyyə naziri kino layihəsinin qəbul olunmama səbəbini açıqladı
APA-nın məlumatına görə, bunu Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında maliyyə naziri Samir Şərifov deyib.
Nazir bildirib ki, Prezidentin 2012-ci il sərəncamı ilə Göytəpə arxeoloji parkı yaradılıb: “Həmin parkın layihələndirilməsi üçün AMEA-ya 300 min manat vəsait ayrılıb. Göytəpə arxeoloji parkının yaradılması ilə bağlı layihə hazırlanıb. Sözügedən məsələyə dair Qənirə Paşayevaya məlumat verilib. Lakin bundan sonra hər hansı qərar qəbul edilməyib. Növbəti ildə baxılması üçün bu məsələ nəzərə alına bilər”.
Nazir vurğulayıb ki, kinoya ayrılan vəsaitin aşağı olması ilə bağlı məsələ qaldırılıb: “2020-ci ildə Mədəniyyət nazirliyinə 5 milyon manat vəsait ayrılıb, 2021-ci ildə isə 6,5 milyon manat vəsait nəzərdə tutulub. Bununla bağlı sorğuları Mədəniyyət Nazirliyinə ünvanlamaq olar. Kinemotoqrafiyanın inkişafı üçün yeni layihə hazırlanıb. Bir neçə dəfə Maliyyə Nazirliyinə bu layihə təqdim edilib. Biz bunu qəbul etməmişik, çünki hansısa yenilik görməmişik”.