Gürcüstanla mədəni əlaqələr müzakirə olunub: Səfirimizlə komissiya sədri görüşüb
Azərbaycanın Gürcüstandakı səfiri Faiq Quliyev bu ölkənin parlamentinin Mədəniyyət komitəsinin sədri Eliso Bolkvadze ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında mədəniyyət, incəsənət və digər sahələrdə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf perspektivləri diqqət mərkəzində olub.
Faiq Quliyev bunun üçün səfirliyin lazımi dəstək göstərməyə hazır olduğunu bildirib. O, Gürcüstan parlamentində yeni yaradılmış Mədəniyyət komitəsinin hər iki dövlətin mədəniyyət sahəsində gördüyü işlərin daha səmərəli olması üçün çalışacağına inamını ifadə edib.
Görüşdə Azərbaycanla Gürcüstan arasında mədəniyyət sahəsində görüləcək işlər, Azərbaycanın müvafiq qurumları ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı üçün gündəlikdə olan məsələlər müzakirə edilib.
Gürcüstanın Batumi şəhərində keçirilən “Black Sea Music and Art Festival”ın təşkilatçısı və ideya müəllifi olan E.Bolkvadze Qəbələ Beynəlxalq Musiqi Festivalında bir neçə dəfə iştirak etdiyini, gələcəkdə ölkələrimiz arasında belə qarşılıqlı mədəni tədbirlərin keçirilməsinin mümkünlüyünü bildirib, mədəni tədbirlərin xalqlararası əlaqələrin daha da dərinləşməsinə töhfə verdiyini vurğulayıb.
Söhbət zamanı Azərbaycanda və Gürcüstanda fəaliyyət göstərən mədəniyyət ocaqlarının, teatr, filarmoniya sahələrində çalışanların mübadilə proqramlarının işlənib hazırlanması, həmçinin incəsənət xadimlərinin dövlətlərarası tədbirlərdə qarşılıqlı iştirakı müzakirə edilib.
Görüşdə, həmçinin koronavirus (COVID-19) pandemiyasının qarşısının alınması ilə bağlı hər iki ölkədə aparılan qabaqlayıcı tədbirlər fonunda mədəniyyət sahəsinə tətbiq edilən məhdudiyyətlər xatırladılıb, gələcəkdə bu sahədə fəaliyyətin intensivləşməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Gündəlikdə olan məsələlərin icrası ilə bağlı görüşlərin bundan sonra daha tez-tez keçirilməsi barədə razılıq əldə olunub. /azertag.az/