Bakıda Rusiyanın Əməkdar artisti ilə görüş keçirildi - Fotolar
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində tanınmış skripkaçı, görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Qara Qarayevin tələbəsi, Rusiyanın Əməkdar artisti, Moskva, Sibir və İsrail skripkaçılar ansambllarının yaradıcısı və bədii rəhbəri Mixail Parxomovski ilə görüş keçirilib.
Mədəniyyət Nazirliyinidən Kulis.az-a verilən məlumata görə, görüşdə M.İ.Parxomovski Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinə Azərbaycan bəstəkarları - Qara Qarayev, Arif Məlikov, Tofiq Quliyev, Cahangir Cahangirov, Süleyman Ələsgərov, Emin Sabitoğlu, Oqtay Kazımov, dünya bəstəkarları – İ.S.Bax, İ.Brams, G. Hendel, V. A. Motsart, P.İ.Çaykovski, N. Rimski-Korsakov, S.Raxmaninov və başqa bəstəkarların əsərlərinin skripkaçılar ansamblı üçün özünün müəllif işləmələrini (Ümumilikdə : 232 partitura), foto, qramval və disk hədiyyə edib.
M.İ.Parmoxovski Bakıya gəlməsində və Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinə hədiyyə etmə fikrinin reallaşmasında göstərdiyi diqqətə görə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Naziri Cənab Əbülfəs Qarayevə, böyük dostu, bəstəkar, Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Fərəc Qarayevə öz dərin təşəkkürünü bildirib.
Görüşün bədii hissəsində Azərbaycan Dövlət Simli Kvarteti və Bakı Musiqi Akademiyasının “Detaşe” Violinoçular Ansamblının (Bədii rəhbər - Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti, professor Zəhra Quliyeva) ifalarında Azərbaycan və dünya klassiklərinin əsərlərindən ibarət konsert proqramı təqdim olunub.