Lələtəpə döyüşləri haqda film təqdim olunub
Fevralın 26-da Nizami Kino Mərkəzində Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı Şükür Həmidovun döyüş yoluna həsr olunmuş “Aprel yüksəkliyi” filminin təqdimatı olub.
Əvvəlcə Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə Əməkdar incəsənət xadimi Ayaz Salayev çıxış edərək Xocalı soyqırımı haqqında məlumat verib. Bildirib ki, bəşəriyyət tarixində ən qəddar, vəhşi cinayətlərindən biri olan Xocalı soyqırımının iştirakçıları hələ də layiqli cavablarını almayıblar. Qeyd edib ki, əvvəlcədən planlaşdırılan kütləvi və amansız qırğın aktı həmin torpaqlarda yaşayan azərbaycanlıları tamamilə məhv etmək niyyəti ilə törədilib.
Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı Şükür Həmidov Xocalı soyqırımı, Qarabağ müharibəsi haqqında danışıb. Həmçinin Aprel döyüşləri zamanı Azərbaycan Ordusunun göstərdiyi igidlikləri qeyd edib. Ümidvar olduğunu bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə torpaqlarımızın işğaldan azad olunması heç də uzaqda deyil.
Daha sonra “Aprel yüksəkliyi” filmi nümayiş olunub. Filmin ssenari müəllifi və rejissoru Zamin Məmmədov, operatoru Ömər Kutuyevdir.
Ekran əsəri 2016-cı ilin Aprel döyüşləri zamanı ordumuzun mühüm strateji əhəmiyyətə malik Lələtəpə yüksəkliyinin azad edilməsində şücaət göstərən Şükür Həmidovun döyüş yolundan bəhs edir.
Qeyd edək ki, Şükür Həmidov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 aprel 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə “Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı” adına layiq görülüb.