“Dokutoor” ilk nümayişini keçirdi
“Nizami” Kino Mərkəzində DokuBaku Beynəlxalq Sənədli Film Festivalı komandasının “DokuToor” layihəsi çərçivəsində ilk nümayiş proqramı baş tutub.
Kulis.az xəbər verir ki, nümayişdə DokuBaku Beynəlxalq Sənədli Film Festivalında mükafat almış “Tanrının xilas əli” (rej.Babək Abbaszadə; iCosmos mükafatı), “40.30” (Rusiya, rej. Vasili Ovçinnikov; iCosmos Xüsusi mükafatı), “Elə o vaxtdan mən uçuram” (İsveçrə, rej. Aylin Gökmən; iCosmos mükafatı) qısametrajlı sənədli filmlər tamaşaçılara təqdim olunub.
Hər üç film ekstremal vəziyyətlərdə insanın duyğularının transformasiyasından, sağqalma instinktinin insanı necə dəyişdiyindən bəhs edir.
Xatırladaq ki, layihə AR Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən 4 iyul – 2 avqust 2024-cü il tarixlərində qeyri-hökumət təşkilatları üçün mədəni və yaradıcı sənayelərin təşviqi üzrə qrant müsabiqəsinin qalibidir.
Layihənin icraçısı Gənc Film İstehsalçıları Assosiasiyasıdır.