“Dünyanın sülh kitabı”nda azərbaycanlı yazıçı da yer aldı
Berlin şəhərində alman və italyan dillərində “Dünyanın sülh kitabı” adlı ədəbi antologiya işıq üzü görüb.
Beynəlxalq Yazıçılar Gildiyasının və Yaradıcılar Sülh Uğrunda Federasiyasının birgə nəşr etdirdikləri antologiyada ABŞ, Almaniya, İtaliya, İsrail, Rusiya, Ukrayna, Avstraliya kimi ölkələrin yazıçılarının seçmə əsərləri yer alıb. Vladimir Bentsler, Kalodyero La Vekkya, Tatyana Kayzer, Oleq Pudov, Vladi Benz, İrina Yavorovskaya kimi tanınmış ədiblərlə yanaşı antologiyada azərbaycanlı yazıçı Varis də təmsil olunub. Redaksiya heyəti həmyerlimizin “ Payız natürmortu” əsərini oxuculara təqdim edib.
“Payız natürmortu” insanın maddi və mənəvi azadlıqlarından, canlıların yaşayış vəhdətindən, Xeyirlə Şərin əbədi mübarizəsindən bəhs edir. Əsərdə 30 ilə yaxın işğal altında qalmış Azərbaycan ərazilərində erməni faşizminin vandallıq nümunələri də öz əksini tapıb.
“Dünyanın sülh kitabı” Avropanın böyük kitabxanalarına, kitab palatalarına, universitetlərinə hədiyyə olunmaqla yanaşı kitab mağazalarının rəflərində də yer alacaq.