Müasir İncəsənət Muzeyində  sərgi açılacaq
İyunun 22-də Bakı Müasir İncəsənət Muzeyində Əməkdar incəsənət xadimi Sabina Şıxlinskayanın “Yaxından” adlı sərgisi açılacaq.
“Yaxından” layihəsi müasir incəsənətin multimedia sərgisidir. Layihənin mövzusu neft sənayesini və bu sahədə çalışan neftçilərin həyatlarını “qəhrəmanlıq” aspektindən təsvir edir. Layihəyə monumental rəsm əsərləri, video və səsli instalyasiyalar daxildir. Müəllif bu mövzunun nəzərəçarpacaq dərəcədə mənalı olması üçün sərginin xüsusi dizaynını hazırlayır.
Layihənin maliyyə dəstəyi İsveçrə İnkişaf və Əməkdaşlıq Agentliyinə aiddir və bu layihə Bakıdakı Höte Mərkəzi, Latviya Respublikasının səfirliyi, İsveç Krallığının səfirliyi və Platform ART təşkilatının birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilir.
XIX əsrin sonlarından bəri neft müasir cəmiyyətlərin əsas tərkib hissəsinə çevrilmişdir. Quruda, suda və havada hərəkəti benzin, dizel və kerosin olmadan təsəvvür etmək ağlasığmaz olardı. Neft müasir həyatımızı xarakterizə edən geniş çeşidli materiallar və məhsulların əsasını təşkil edir. Neft yalnız maşınları bəsləmir, eyni zamanda fantaziyalar da yaradır. Elmi və texniki, eləcə də metafizik və ruhi ideyalar və ümidlər bu gözqamaşdıran maddə ilə - həyatımızın qara güzgüsü ilə əlaqələndirilir.
“Neft” maddəsinin dəyərinin müxtəlifliyini daha yaxşı başa düşmək üçün, Şıxlinskaya neft sənayesində əsas fikri “insan faktoru”na yönəltməyi qərara alıb. Neft sənayesindəki peşə təhlükəli və nüfuzlu olmaqda davam edir və onun əhatə dairəsi genişlənir. Texnologiya böyüyür, risklər 100 il bundan əvvəlki neft sənayesini indiki ilə müqayisə etdikdə daha çox idarə oluna biləndir. Lakin dənizdə çalışan neftçilərin həyatları hələ də riskli və təhlükəlidir və həyatlarını bəşəriyyət üçün bu mühüm təbii xammalın inkişafı və istehsalı üçün fədakarlıq göstərən insanlara bir nümunədir.