Kinematoqrafçılar İttifaqı Kulisin əməkdaşına mükafat verdi
Azərbaycan kino xadimlərinin peşə bayramı olan 2 Avqust – Milli Kino Günü münasibətilə Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqı ənənəvi olaraq mükafatlandırdığı kino xadimlərinin bu ilki siyahısını açıqlayıb.
Kulis.az xəbər verir ki, Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının katibliyinin qərarına əsasən, “Sənət ideallarına sadiqliyinə görə” aktyor Fərhad İsrafilov, “Müasir kino dili ilə çəkilmiş filmlərin beynəlxalq uğuruna görə” kinorejissor Teymur Hacıyev, “Azərbaycan kino problemlərinə həsr olunmuş məqalələr silsiləsinə görə” kinoşünas Sevda Sultanova təltif olunublar.
Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının mükafatı hər il milli kinematoqrafiyanın inkişafında xidmətləri ilə fərqlənmiş Azərbaycanın yaradıcı ziyalılarına ünvanlanır. Mükafatı təsis etməkdə məqsəd milli kinoda müsbət tendensiyaları diqqət mərkəzinə gətirməkdir. Nominantların seçimini apararkən İttifaqın katibliyi ötən kino mövsümü ərzində gedən prosesi diqqətlə müşahidə və təhlil edir, kinematoqrafiyanın müxtəlif sahələrindəki xidmətləri qeyd edir və açıq səsvermə yolu ilə laureatları seçir.
Bu vaxta qədər yazıçı Anar, mərhum aktyor Fuad Poladov, səs rejissoru Əsəd Əsədov, kino rəssamı Firəngiz Qurbanova, kinorejissor Murad İbrahimbəyov, aktrisa Şükufə Yusupova, kinorejissor Cahangir Zeynallı, aktrisa Zülfiyyə Qurbanova, bəstəkar Rauf Əliyev, diplomat və ictimai xadim Ramiz Abutalıbov, rejissor Mirbala Səlimli, operator Yuri Varnovski, kino və televiziya rejissoru Nazim Rza İsrafiloğlu və başqa peşəkarlar bu nüfuzlu mükafata layiq görülüblər.
Məlumat üçün bildirək ki, İttifaqın 2012-ci ildə təsis etdiyi mükafatın təqdimetmə mərasimi karantin sonrası günlərdə baş tutacaq.