Image result for aqşin yenisey
“Mən Yazıçılar İttifaqının üzvü deyiləm, heç vaxt da olmayacağam. Ona görə orada nə baş verdiyi ilə heç vaxt maraqlanmıram. Mənə görə ədəbiyyatımız bu ittifaqdan həmişə xeyirdən çox ziyan görüb. Çoxdan ləğv olunmalı və yerində şəxslərə deyil, əsərlərə kömək edəcək yeni bir ədəbi struktur yaradılmalı idi”.
Image result for rasim qaraca
“Ədəbiyyata maddi dəstək verilməsi müsbət hadisədir. Lakin bu pullar necə xərclənəcək, ədalətli bölgü olacaqmı? Məsələnin bu tərəfi mübahisəlidir. Bildiyiniz kimi, hal-hazırda Yazıçılar Birliyindən kənarda da ciddi ədəbi qüvvələr var. Hətta demək olar ki, müasir Azərbaycan ədəbiyyatı hadisələri Yazıçılar Birliyindən kənarda baş verir. Bəs bu kənardakı yazıçıların sosial müdafiəsi necə olsun? Yazıçılar Birliyinin ədəbiyyat kriteriyaları ən az 30-40 il köhnəlib. Müstəqillik dövrünün ədəbi dəyərləri fərqlidir. Nə zamansa 5 mərtəbəli evlər Bakıda ən yüksək sayılırdı. insanlar 6-cı mərtəbəni xəyal edirdi, indi isə Bakıda göydələnlər ucaldılıb. Dövr dəyişib və estetik dəyərlər də dəyişib.”