Filmlərimizin dəmir dövrü bitdi - plastikdə qorunacaq
Dövlət Film Fondunda qorunan filmlər dəmir qutulardan plastik qutulara köçürülür.
Kulis.azın Dövlət Film Fondundan aldığı xəbərə görə, 2 il əvvəldən sifariş olunan plastik qutulardan bir hissəsi alınıb və təxminən 10 minə yaxın film artıq yeni qutularda qorunur.
“Yeni plastik qutuların tərkibi FİAF (Beynəlxalq Kino Arxivləri Federasiyası) tərəfindən müəyyən olunub. Belə qutularda filmlərin qorunması daha məqsədəuyğundur. Dəmir qutular korroziyaya uğrayır, bu da lentə mənfi təsir göstərirdi. Yeni plastik qutularsa daha effektiv qorumanı təmin edir. Üstəlik,yeni qutuların üstünə rəngli kağızlar yapışdırmaq lazım gəlmir. Bu qutular lentin növünə görə təsnifatlandırılıb” – deyə kulis.az-a açıqlamasında Fondun baş mütəxəssisi Rəşad Qasımov söyləyib.
Xatırladaq ki, Fondda Azərbaycan filmləri ilə yanaşı ölkədə prokatda olan xarici lentlər də qorunur və təxminən saxlanılan 40 min filmdən 25 mini Azərbaycan filmidir.