Azərbaycan filmi beynəlxalq festivalda
İyul ayının birinci on günlüyündə 40 minə yaxın tamaşaçı kinofestivalın müsabiqə və müsabiqənkənar proqramlarına daxil edilmiş 200-dən çox bədii və sənədli filmə tamaşa ediblər.
Festivalın qaydalarına uyğun olaraq müsabiqəyə ən geci keçən il çəkilmiş filmlər qəbul edilir.
Kulis.az-ın “Azərtac”a istinadən verdiyi xəbərə gör festivalda qalib gəlmiş filmlərin adları təntənəli mərasimdə elan edilib. Avropanın aparıcı kino xadimlərinin daxil olduğu münsiflər heyətinin xüsusi mükafatı rejissor Viktor Ginzburqun “Generation P” adlı tammetrajlı filminə (Rusiya və ABŞ kinematoqrafçılarının birgə istehsalı) verilib.
İsrailli rejissor Yozef Madmoninin “Bərpaçı” filmi festivalın “Büllur qlobus” baş mükafatına layiq görülüb.
“Qərbdən Şərqə” müsabiqə seksiyasında “Generation P” filmi ilə yanaşı Nikolay Xomerikanın “Qəlbin bumeranqı” və rejissor Murad İbrahimbəyovun “Ondan yaxşı qardaş yox idi” filmləri də təqdim edilib. Hər iki film Rusiya, Azərbaycan və Bolqarıstan kinematoqrafçılarının birgə istehsalıdır.
Karlovı Varı kinofestivalı Avropada ən qədim kinofestivallardan biridir. Kann kinofestivalı kimi o da 1946-cı ildən keçirilir.